Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu

Partnerzy Specjalni:  
Avatar użytkownika
Marik
Cygan
Człowiek
Płeć: Mężczyzna
Korony: 0
Szylingi: 0
Pensy: 0
Strzały / Bełty / Pociski: 0
Posty: 85
Dołączył(a): 01 maja 2014, 17:55
Marik

4. Magia i zaklęte przedmioty

Postprzez Marik » 21 gru 2014, 23:10

Magia i zaklęte przedmioty


Wstęp


anipulacja energią, zwana magią, jest dziedziną niezwykłą, pełną nieodkrytego potencjału i nową. Moc jest badana zaledwie od trzystu lat, tak więc wyobraźcie sobie jak wiele niezwykłych odkryć można dokonać w tej dziedzinie. Jednak nie zmarnowaliśmy tych trzystu lat nauki, i natura energii jest nam już o wiele bliższa. Postaramy się w sposób zrozumiały przybliżyć wam tę wiedzę. Zacznijmy więc od tego, że zdaje się, iż energia wypływa z samego jądra naszej planety. Co prawda każda żywa istota posiada niewielki potencjał energetyczny, jednak to właśnie z trzewi naszej ziemi wydobywa się cała potęga, którą władamy. Drudzy, zwani magami, są przewodnikami tej energii. Modyfikacje jakim poddają się podczas rytuału Inicjacji umożliwiają im obcowanie z mocą, a także jej kontrolę. Jednakże, manipulowanie energią sprawia ból.


Magia kręgów


ednym ze skutków Inicjacji są ścieżki, którymi pokryte zostają ciała magów. Podczas manipulowania energią rozgrzewają się coraz bardziej, wprost proporcjonalnie do tego nad jaką ilością mocy mag pracuje. Istnieje pięć poziomów magii, określających potęgę efektu jaki chce się wywołać oraz poziom bólu jaki trzeba znieść, aby tego dokonać. Ból jest jedynym z głównych przeciwników użytkownika energii, jego poskromienie jest kluczem do wykorzystania pełnego potencjału mocy. Aby być dobrym magiem nie wystarczy doskonalić umysłu, ale także ciało, wolę i hart ducha.

 • Krąg Zerowy — Zwany jest magią podstawową/elementarną. Obejmuje proste formy manipulacji jak: uformowanie z energii kuli światła; obniżenie lub podwyższenie temperatury o kilka stopni; stworzenie pocisku energetycznego niewielkiego rażenia; zaprojektowanie drobnej iluzji itd. Poziom bólu odczuwalny przy tego rodzaju manipulacji przypomina jedynie nieprzyjemne mrowienie. Dodatkowo tak prymitywne formy manipulacji są dostępne niemal od razu dla świeżo upieczonego maga, aby opanować zaklęcia tego poziomu wystarczy jedynie kilka dni sumiennego treningu.
 • Krąg Pierwszy — Mamy tu do czynienia z średnio-zaawansowanymi formami użytkowania mocy. Obejmuje manipulacje jak: tworzenie pocisków o średnim rażeniu; manipulacja percepcją drugiej osoby poprzez tworzenie widmowych dźwięków, zapachów, lub dość dokładnych obrazów iluzjonistycznych; ograniczona lewitacja, czy też niewidzialność. Poziom bólu jest odczuwalny, parzący skórę, jakby trzymało się dłoń zbyt blisko ognia. Aby opanować zaklęcia tego kręgu potrzeba około trzech tygodni.
 • Krąg Drugi — Tworzą go zaawansowane formy manipulacji, jak: oddziaływanie na psychikę drugiego człowieka poprzez sztuczne wywoływanie emocji; oddziaływanie na ciało drugiego człowieka, poprzez regeneracje średnich ran lub destabilizacje organizmu; telekineza przedmiotów do 30 kg. Poziom bólu jest porównywalny do trzymania dłoni pod strumieniem wrzątku. Średni czas nauki manipulacji tego poziomu wynosi półtorej miesiąca.
 • Krąg Trzeci — Tutaj mówimy o manipulacjach wysokiego poziomu, np.: pole antyenergetyczne, negujące energię na danym obszarze; kontrolowanie pogody na danym obszarze; przybranie eterycznej postaci na niewielki czas; manipulacja grawitacją. Poziom bólu można porównać do przyłożenia gorącego pręta do ciała. Czas na naukę tych manipulacji wynosi średnio ponad dwa miesiące do pół roku.
 • Krąg Czwarty — W jego skład wchodzą manipulacje bardzo wysokiego poziomu, takie jak: transmutacja własnego ciała w żywe żelazo; wywołanie wybuchu energetycznego oślepiającego/raniącego wszystkich w promieniu 3m; bezwarunkowe zatrzymanie ruchu przedmiotu na pewien okres czasu; zdominowanie umysłu każdej żywej istoty. Poziom bólu w tym przypadku jest porównywalny z wystawieniem ciała na działanie substancji żrących, które powoli je roztapiają. Aby nauczyć się tych form manipulacji potrzeba roku.


Rytuały


agia kręgów choć daje wielkie możliwości jest nietrwała. Mag musi wszelkie manipulacje energetyczne podtrzymywać siłą woli. Wszelkie zaburzenia koncentracji, czy to związane z czynnikami zewnętrznymi, czy narastającym bólem związanym z operacją na energii, skutkuje rozproszeniem zaklęcia. Dlatego po wielu latach badań odkryto inną formę korzystania z mocy. Nazwaną ją rytuałami.
  Służą do tworzenia trwałych, czy też długotrwałych manipulacji energią. Do takiej operacji zazwyczaj potrzeba co najmniej dwójki magów, tylko bardzo prymitywne rytuały można wykonać w pojedynkę. Dany użytkownik energii musi bardzo skrupulatnie przygotować się do odbycia rytuału: oczyszcza umysł i przygotowuje ciało do olbrzymiego wysiłku i bólu jaki przyjdzie mu znieść, a także dokładnie opracować schemat manipulacji, którą przyjdzie mu wytworzyć. Po odpowiednim przygotowaniu mag rysuje na płaskiej powierzchni lub na jakimś przedmiocie, jeśli chce, aby to on był ogniskiem zaklęcia, linie według wcześniej przygotowanego schematu. Gdy jest gotowy, mag skupia energię i zaczyna ją przepuszczać przez narysowane linie, ciągle zwiększając ilość energii. Musi nastąpić przeładowanie wzoru, aby manipulacja zyskała na trwałości.
  Nie muszę wspominać, jak bardzo jest to obciążające dla organizmu maga. Bardzo łatwo stracić koncentrację próbując zapanować nad ciągle zwiększającym się bólem, co może wywołać konsekwencje związane z niekontrolowaną manifestacją energii. Dlatego też. najbezpieczniej wykonywać rytuały w parach. Energia którą trzeba wtłoczyć w wzór rozkłada się na dwie osoby, które dodatkowo asekurują się i mogą zareagować, gdyby coś poszło nie tak.
  Cechą charakterystyczną tego sposobu manipulowania energią jest to, że rytuał jest zawsze opracowywany na nowo. Nie da się opracować gotowych, uniwersalnych schematów ponieważ ważnym elementem, który należy uwzględnić podczas projektowania czaru, są wszelakie zmienne środowiskowe, jak na przykład dynamika przepływu energii w danym miejscu. Tak więc mag za każdym razem musi od nowa opracowywać rytuał, dopasowując jego konstrukcje do środowiska w którym się znajduje obecnie, czy też do wszelakich innych zmiennych.
  Rytuały dają ogromne możliwości. Przykładem mogą być golemy bojowe, czy też magiczne oświetlenie, które coraz częściej pojawia się na ulicach miast. Jednak pracowanie na tak wielkich pokładach energii może być zabójcze, o czym się przekonał niejeden nieostrożny mag.


Magia aur


agia polegająca na kontrolowaniu i modyfikacji właściwości aur emitowanych przez istoty żywe. Odkryta stosunkowo niedawno, jest wynikiem fanatycznych eksperymentów profesora Jurand Kastmer, oraz profesor Sędzisławy Bandzimiery. Przez kilka lat prowadzono testy na młodych ludziach o odpowiedniej tężyźnie fizycznej, gdyż uważano, że słabsze jednostki nie będą w stanie sprostać temu typowi magii. Po uśmierceniu w ten sposób kilkudziesięciu osób, ostatecznie udało się odnaleźć stabilne ustawienie Maszyny, pozwalające na prawidłową modyfikację aury. Dzięki temu "obiekt testowy" przeżył i został obdarowany nowym typem manipulacji energetycznych — Magią Aur, potężną magią łączącą w sobie aktywne formy Magii Kręgów i bierne właściwości Magii Rytualnej.
  Jak przy innych formach kontroli energii do korzystania z tej magii konieczna jest koncentracja, jednakże poziom bólu jest zmniejszony. Magowie korzystający z tej ścieżki potrzebują odpowiedniej umiejętności kontroli i wytrzymałości na ból, a w zamian zdobywają umiejętność zmieniania właściwości aur istot i siebie. Utwardzenie, spowodowanie bólu, roztopienie, ogrzanie lub zmrożenie, odjęcie wagi lub jej dodanie. Mnogość możliwości jest kusząca, ale niedostępna od razu. Powodując wykorzystanie kolejnych kręgów ścieżek można wpłynąć na inne aspekty "celów".
  Używanie tej formy magii jest niemal niezauważalne, poza rozgrzewaniem, a co za tym idzie świeceniem się linii pokrywających ciało maga. Nie wymaga ona inkantacji ani specjalnych ruchów, z wyjątkiem bardziej skomplikowanych prób modyfikacji aury innej istoty.

  Istnieją trzy poziomy zaawansowania Magii Aur:
 • Zerowy — Podstawowy. Umożliwia zmniejszenie i zwiększenie ciężaru, temperatury lub objętości celu, a także zwiększenie odporności na ból. Pierwszym odkrytym zastosowaniem była nagła emisja wzmocnionego pola, co spowodowało silne uderzenie i lekkie poparzenia w zasięgu trzech metrów.
 • Pierwszy — Zagrażający. Pozwala na zmianę kształtu obiektu oraz jej właściwości takich jak materiał go pokrywający (skóra, łuska, kamień, kora). Posługując się tym poziomem można wywołać silny ból prowadzący do zmiażdżenia kości lub wyłączenia kończyny. Użytkownik tego poziomu jest w stanie używać prostej lewitacji, czyli unosić się na kilka metrów do góry, przyśpieszyć swoje ruchy niemal dwukrotnie oraz wywołać dookoła siebie sferę rozpraszającą magię. Pierwszym odkrytym zastosowaniem było spowodowanie u trzech osób jednocześnie silnego ucisku w głowie, na skutek którego doszło do ich obezwładnienia oraz omdlenia.
 • Drugi — Śmiertelny. Pozwala na grupową transmutację, spopielenie, totalne skamienienie, a nawet implozję ciała. Umiejętne wykorzystanie zapewnia długotrwałe transmutacje w wyjątkowo skrajne obiekty tj. nornica, wilk, gołąb, Bies, a nawet Wultan. Wiadomo też, że użytkownik może wywołać ogromną i nagłą emisję aury przyjmującą formę energetycznej bańki pozbawiającej wszystkich w zasięgu (poza użytkownikiem) całej mocy magicznej i wywołującej zmiany w organach wewnętrznych — było to pierwsze poznane zastosowanie tego poziomu.


Zaklęte przedmioty


apisywanie zaklęć w broniach jest zaiste interesującą kwestią. Mimo pewnych podobieństw do rytuałów, zaklinanie przedmiotów jest zupełnie innym aspektem użytkowania energii. Efekty rytuałów są stałe, zaklęcia działają przez cały czas, a w tym przypadku manipulacja pozostaje nieaktywna, dopóki nie będzie pobudzona przez impuls energetyczny. Co ciekawe aura energetyczna Drugich wydaje się niekompatybilna z zaklętymi w ten sposób przedmiotami. Jedynie egzarchowie, ludzie którzy zyskali pewną kontrolę nad własną aurą energetyczną, są w stanie wydobyć pełen potencjał z takich narzędzi.
  Cała operacja wykonywania takiego przedmiotu bardzo przypomina standardowy rytuał. Linie na danym obiekcie muszą być namalowane specyficzną mieszanką kilku minerałów, m.in.: sproszkowanego celestynu oraz granatu, i słabego kwasu. Przez wzór przepuszczane są krytyczne ilości energii, które wypalają ścieżki na przedmiocie. Po tej operacji należy jeszcze trzymać przedmiot w odpowiednim środowisku, aby jego pole energetyczne się ustabilizowało, po czym jest gotowy do użytku. Co ciekawe energia potrzebna do aktywacji zaklętego przedmiotu jest nieporównywalnie mniejsza od tych samych zaklęć wywoływanych klasycznie. Do dziś trwają badania nad sposobem takiej optymalizacji zużycia energii.
  Przedmioty zazwyczaj mogą pomieścić wiele zaklęć. Jest to zależne od jakości ich wykonania, wielkości przedmiotu, a także umiejętności zaklinającego. Najłatwiej pracuje się na twardych materiałach, jak w żelazie, czy też twardszych odmianach drewna, o wiele trudniej jest przy surowcach miękkich, np. w glinie, czy miękkich drewnach. W praktyce niemożliwe jest zaklinanie w ten sposób materiałów sypkich, np. piasku, choć teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe.
  Magiczne przedmioty posiadają zazwyczaj egzarchowie, tylko dla nich mają wartość. Coraz częściej można spotkać egzarchów-rzemieślników posługujących się zaklętymi narzędziami, czy też wojowników z magicznymi broniami, będących najemnikami władców, czy też magów.


Magia Runiczna


agia runiczna to stosunkowo nowa dziedzina magii, której największą zaletą jest możliwość użytkowania jej przez osoby, które nie zostały poddane działaniu Maszyny. Niestety posiada ona także swoje minusy i to wcale nie takie małe jakby wydawać się mogło. Jest ona raczej pasywna, nastawiona na defensywę, podtrzymanie efektu, lub czasowe działanie na danym obszarze. Rzadko używana przez Drugich i Egzarchów, często przez najemników, poszukiwaczy przygód, podróżników czy nawet zwykłych chłopów do odstraszania szkodników, lub uzyskania lepszych plonów. Posiada ona także inne zastosowanie — używana jest w teatrach i innych ośrodkach kultury. Przyczynia się także do rozwoju nauki. Np. odpowiednia kombinacja run pozwala pozostać dłużej pod wodą. Odkryta została w Initium przez Drugiego zwanego Bratomirem Powściągliwym. Ów mag podczas prowadzenia badań nad Maszyną, natknął się na magiczny kryształ, w którym przechowywane były informacje na temat konstrukcji dziwnego, stalowego pasa z czterema otworami. Prócz tego zapiski dotyczyły także żelaznych, prostokątnych płyt z wyrytymi ścieżkami i symbolami. Jak się później okazało, nie wiele trzeba by wykonać te narzędzia, wystarczyła zmiana ustawień maszyny na całkowicie odmienne od tych, które zazwyczaj używane były do "produkcji" Drugich, Egzarchów, czy Magów Aury. Do stworzenia pasa należało przygotować hartowaną stal, wyciętą w długi na jakieś 30cm i wysoki na 15cm prostokąt. Jego grubość nie przekraczała 3cm. Magowie zmodyfikowali ten element tak, by można było przyczepić go do pasa i przy okazji nie ważył zbyt dużo. Możliwe także stało się powieszenie go na ścianie. Posiadał cztery otwory na runy. Ich głębokość to 1,5cm. Tak przygotowany kawał stali należało wsadzić do wnętrza maszyny i poddać jej działaniu.

  Drugą rzeczą konieczną do korzystania z tej magii było wytworzenie run, które osadzone były w otworach pasa. Je było stworzyć ciężej, gdyż by działały konieczne było zupełnie odmienne ustawienie Maszyny i — co trudniejsze — wyrycie na nich dokładnych znaków, symbolizujących poszczególne funkcje, które miały pełnić. Niestety po pewnym czasie użytkowania ulatniała się z nich magiczna esencja i pozostawały jedynie ciążącymi kawałkami żelaza, które należało poddać ponownemu działaniu Maszyny.

  Póki co, odkryto jedynie kilka działających symboli. Drudzy z Initium, podjerzewają, że w Maszynie, która ulokowana jest w Sutato ukryty jest drugi kryształ zawierający więcej informacji na temat run. Cesarcy jednak nie chcą pod tym względem współpracować z zarządem ośrodka znajdującego się na kontynencie.

Lista run:
 • Echk — Ochrona
 • Itana — Powietrze
 • Mork — Wiatr
 • Delg — Woda
 • Phir — Ogień
 • Oachi — Roślinność
 • Rull — Tlen
 • Neer — Ziemia
 • Jaid — Kamień
 • Hiat — Drzewo
 • Qual — Życie
 • Jeyl — Światło
 • Urnsh — Ciemność
 • Lloum — Zapach
 • Ightt — Siła
 • Mossh — Ciężar
 • Vial — Strach

  Runy po utworzeniu z nich kombinacji działają od 10 do 15 postów, w zależności od efektu, który uzyskać chce gracz. Wiele także zależy od samego Mistrza Gry. Dlatego z Magią Runiczną postępować trzeba ostrożnie i z umiarem, bo same runy nie należą do przedmiotów tanich, a aby je naładować trzeba udać się do Initium i tam uiścić opłatę za użycie Maszyny.

Cennik dotyczący run:
 • Runa — 10 koron
 • Runa zakupiona poza Initium — 15 koron
 • Runa z czarnego rynku — 5 koron
 • Regeneracja runy — 3 korony

Zaloguj

cron